РЕЄСТРАЦІЙНА КАРТКА ПРОГРАМИ І ПРОЕКТУ
Номер проекту019167-ХР
Назва проекту«Створення туристично-оздоровчого кластеру в громадах Асканія-Нова та Присиваській ОТГ»
ЗаявникАсканія-Нова селищна рада
Технічне завдання
Тематичний напрям реалізації проектуПроект співробітництва територіальних громад
Номер і назва завдання зі Стратегії розвитку регіонуВ Забезпечення місцевого економічного розвитку В.3.2.3 Подовжити туристичний сезон.
Період реалізації проектуЗ 02.2018 по 12.2019
ОбластьХерсонська
РайонЧаплинський
АННОТАЦІЯ ПРОЕКТУ

1.Анотація проекту

       Назва проекту: «Створення туристично-оздоровчого кластеру в громадах Асканія-Нова та Присиваській ОТГ»

 Актуальність проекту. Сьогодні перед кожною громадою постало першочергове завдання – це збільшити економічну потужність своєї території. В наших об’єднаних територіальних  громадах є ресурси (незадіяні будівлі, Лемурійське озеро, екскурсійне бюро, бренд Асканія-Нова та ін.),  спираючись на які, можна створити туристично-оздоровчий кластер, який буде складатись з: екскурсійного бюро (надасть 8 туристичних маршрутів), реабілітаційного центру  та бальнеологічного відділення (лікування опорно-рухового апарату, шлунково-кишковий тракт), торгівельно-розважальних майданчиків.

        Наші громади за допомогою експертів програми «DOBRE» розробили та затвердили Стратегічний план розвитку громади. Тож, одним з пріорітетних напрямків розвитку громади визначено туристичну сферу (Біосферний заповідник «Асканія-Нова» та Лемурійське озеро). Туристична галузь України та наших громад належить до привабливих сфер застосування кластерних технологій. Країна та наша територія (південь Херсонщини) володіє потужним туристичним потенціалом. Асканія-Нова вже стала брендом. Тому виробництво туристичного продукту треба розглядати як пріоритетний, якщо не єдиний шлях розвитку не тільки національної туристичної індустрії, а й місцевого. Світовий досвід переконує, що туризм – повноправний і надприбутковий компонент ринкової економіки. При мінімальних інвестиційних надходженнях туризм здатен забезпечувати їх максимальну віддачу.

     За результатами проекту очікується зростання надходжень до місцевих бюджетів двох громад на 30 % (у вигляді податків), збільшення кількості робочих місць (близько 50 робочих місць в реабілітаційному центрі та бальнеологічному відділенню, 10 – екскурсійному бюро та збільшення кількості дрібних підприємців). До того ж проект сприятиме підвищеню якості життя населення у зв`язку зі створенням нових робочих місць. Тим самим підвищиться рівень самодостатності громади (збільшення бюджетних надходжень).

         Цільові групи:

     5644 жителів об’єднаної територіальної громади Асканія-Нова селищна рада та  4500 жителів Присиваської ОТГ Григорівської сільської ради.

  Обсяг коштів необхідний для реалізації проекту та джерела його фінансування:

 Загальна вартість проекту в цінах 2017 року становить 11288,22 тис. грн.

 Необхідно кошти на 2018 рік в сумі: 4104,4926 тис. грн., в т.ч. 3694,0434 тис.грн. (ДФРР), 410,4492 тис.грн. (місцевий бюджет), 50 тис. грн  (інші учасники),  а на 2019 рік: всьго – 7033,73 тис. грн, з них: 6420,36 тис.грн. (ДФРР), 713,37 тис.грн. (місцевий бюджет)

 Організації-партнери, співвиконавці проекту: Селищна рада Асканія-Нова (координація реалізації проекту,  надання фінансового ресурсу з місцевого бюджету), Григорівська сільська рада Присиваської ОТГ,  Комунальний заклад «Амбулаторія загальної практики сімейної медицини» Асканія-Нова селищної ради, Комунальний заклад «Амбулаторія загальної практики сімейної медицини» Григорівської сільської ради.

Опис проблеми, на розв'язання якої спрямовано проект

2.1. Опис проблеми, на розв'язання якої спрямовано проект

Громади Асканія-Нова селищна рада та Григорівська сільська рада, що були утворені в результаті об’єднання громад в 2016 році, мають привабливі природні ресурси та розташовані у південній частині Херсонської області.

На території Григорівської громади  знаходиться унікальне за своїми лікувальними властивостями (підтверджено та сертифіковано міжнародною організацією) Лемурійське озеро. Громада надає послуги з розміщення туристів (5 тисяч туристів за сезон) в зелених садибах.

Асканія-Нова всесвітньо відомий бренд унікального, найстарішого в світі Біосферного заповідника ім. Е.Фальц-Фейна «Асканія-Нова» (100 тисяч туристів).

Маючи унікальні ресурси разом з тим громади не мають  розвиненої інфраструктури, а отже, низьку наповненість бюджету.

На території смт Асканія-Нова є незадіяне крило будівлі амбулаторії Асканія-Нова, на базі якого може розміститись реабілітаційний центр. У лікувальних програмах якого будуть застосовуватись ресурси Лемурійського озера (виїзди на лікувальне озеро та оздоровчі процедури на місці) та унікальну методику лікування шлунково-кишкових захворювань молоком канни. На території с. Павлівка Присиваської ОТГ наявне незадіяне двоповерхове приміщення (колишня сільська рада)Тому, виникла ідея створення туристично-оздоровчого кластеру. Туристичний кластер— це концентрація на певній території підприємств індустрії туризму, які взаємодіють між собою з метою створення туристичного продукту. Групи підприємств спільно використовують туристичні ресурси, інфраструктуру, ринок праці та взаємодоповнюють один одного. Подібні приклади  є в Європі, можна виділити наступні країни, які впроваджують кластерну модель організації туризму: Італія, Франція, Норвегія. Наприклад, у Норвегії розвиваються кластери в галузі морського господарства. У Франції туристичний кластер «Ніцца» щороку відвідують декілька мільйонів туристів, що становить майже 1% світового торговельного обороту в галузі туризму. Подібні моделі на високому рівні функціонують в Греції, Шотландії, Бельгії, Іспанії, Ірландії. Є приклади туристичних кластерів в Україні: громадська організація туристичний кластер «Кам’янецький дивокрай» (с. Колибаївка, Кам’янець-Подільський р-н, Хмельницької області), кластер еко-агротуризму «Оберіг» (селище Гриців, Шепетівський р-н, Хмельницької області) - перший подібний кластер сільського туризму в Україні.

Треба сказати, що кластер – добровільне об’єднання вже існуючих суб’єктів ринкової діяльності, яке не регламентоване ні кількісно, ні якісно. Мета його створення – підвищення конкурентноздатності продукції чи послуг членів кластера на ринках різних рівнів. Кластерізація економіки сприяє налагодженню взаємопорозуміння між державними і бізнесовими колами при вирішенні економічних проблем певного регіону.

Створення туристично-оздоровчого кластеру в наших громадах дозволять розвинути один з головних напрямків економічного розвитку – туристичну сферу.

Проект покликаний розв’язати наступні проблеми:

 • низький ступінь розвитку малого підприємництва на території  Херсонської області, а сааме: в ОТГ Асканія-Нова селищної ради та Присиваської ОТГ;
 • подолання соціально-економічних проблем області та ОТГ: зайнятості населення, створення нових та удосконалення існуючих туристично-оздоровчих продуктів (екскурсії, лікування та профілактика захворювання);
 •  наявність потужної (природньої) туристичної привабливості, але малорозвиненої інфраструктури для туристів (зелені садиби, готелі, кафе, відсутні розважальні заклади та ін.);
 • малопродуктивне використання наявних природніх ресурсів (Лемурійського озера та Біосферного заповідника) для економічного зростання регіону;
 • невикористання наявних будівель (не використовується будівля іфекційного відділення, крило Амбулаторії смт Асканія-Нова та двоповерхова будівля колишньої сільської ради в с. Павлівка).

       Цільовими групами проекту  є  5644 жителів об’єднаної територіальної громади Асканія-Нова селищна рада та  4500 жителів Григорівської сільської ради Присиваської ОТГ; місцеве самоврядування та підприємці.

Мета та завдання проекту

2.2. Мета та завдання проекту

         Метою проекту є створення туристично-оздоровчого кластеру в громадах ОТГ Асканія-Нова та Присиваській ОТГ, як основи економічного розвитку громад.

         Завдання проекту:

 • Розвиток туристичного сектору економічного потенціалу громад (низький ступінь розвитку малого підприємництва на території громад);
 • Ремонт будівлі реабілітаційного центру в смт. Асканія-Нова та грязе-бальнеологічного відділення у с. Павлівка.
 • Закупка медичного обладнання, меблів та автобусів;
 • Створення торгівельно-інвестиційних майданчиків (в смт Асканія-Нова та на березі Лемурійського озера);
 • Створення нових робочих місць та умов розвитку дрібного та середнього бізнесу;
 • Створення сприятливих умов для життя мешканців.

       Одним із пріоритетних завдань  об’єднаної територіальної громади Асканія-Нова селищна рада -  забезпечення населення гідними умовами життя. Для цього необхідно забезпечити економічне зростання своєї громади. Створення кластеру дозволить збільшити кількість робочих місць, покращить рівень життя жителів громади.

Опис діяльності у рамках проекту

2.3. Основні заходи проекту

 

 Тож, основні заходи проекту передбачають:

 1. Укладання  угод  з усіма суб`єктами кластеру (селищна рада Асканія-Нова та Григорівська сільська рада, Біосферний заповідник «Асканія-Нова», Спілка підприємців Асканія-Нова та власники зелених садиб села Григорівка).
 2. Підготовка реабілітаційного центру в смт. Асканія-Нова та грязе-бальнеологічного відділення у с. Павлівка до відкриття (ремонт та отримання ліцензій на роботу).
 3. Оголошення тендерної процедури по закупівлі медичного обладнання, меблів та автобуса для реабілітаційного центру та грязе-бальнеологічного відділення, туристичного бюро в рамках туристично-оздоровчого кластеру.
 4. Укладання  угод на поставку медичного обладнання, меблів та автобуса.
 5. Взяття медичного обладнання, автобуса, меблів на баланс комунального закладу «Амбулаторія загальної практики сімейної медицини» та комунального закладу «Амбулаторія загальної практики сімейної медицини» Григорівської сільської ради.
 6. Укладання  угод на будівництво туристично-інвестиційних майданчиків на березі Лемурійського озера та поблизу Дендрологічного парку в Асканії-Нова.
 7. Будівництво туристично-інвестиційних майданчиків на березі Лемурійського озера та поблизу Дендрологічного парку в Асканії-Нова та передача їх у комунальну власність.
 8. Підготовка та затвердження всіх туристичних маршрутів.
 9. Проведення рекламної кампанії.
 10. Урочисте відкриття кластеру.

Проект буде враховувати потреби та інтереси жителів громади. Кластер створить нові робочі місця. А привабливі туристичні маршрути та реабілітаційний центр дозволить збільшити кількість туристів в громаді, а значить попит для дрібного та середнього бізнесу. Що позитивно вплине на бюджет наших громад.

        Місцевий правовий супровід передбачається здійснити через  прийняття відповідних рішень селищною та сільською  радами, проведення тендерів, укладення відповідних угод по впровадженню проекту. Регулювання заходів проекту здійснюватиметься на засіданнях робочої групи та ухваленням відповідних рішень. Пропонується здійснювати моніторинг реалізації проекту на системному (загально-проектному або змістовому) рівні. На системному рівні здійснюється моніторинг ходу виконання проекту, який виконується згідно з послідовністю виконання проектних робіт, визначених командою проекту, і таких, що мають свої терміни початку та закінчення. Якщо роботи згруповані по пакетах робіт або по етапах, то можна здійснювати моніторинг за етапами (віхами або опорними точками) реалізації проектних робіт.

        Даний Проект відповідає Державній Стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 385 (офіційний веб-сайт http://dfrr.minregion.gov.ua  та офіційний веб-сайт ВР України http://zakon4.rada.gov.ua), Стратегії розвитку Херсонської області на період до 2020 р. офіційний веб-сайт Херсонської обласної державної адміністрації  http://khoda.gov.ua та робочого проекту  Стратегічного плану розвитку Асканія-Нова селищної ради.

Очікувані результати

Показники успішності проекту

Значення показників станом на початок проекту

Значення показників станом на завершення бюджетного року

Джерела інформації про показники

1 рік проекту

2 рік проекту (за наявності)

3 рік проекту (за наявності)

1 рік після завершення проекту

2 рік після завершення проекту

3 рік після завершення проекту

Збільшення кількості робочих місць 

 

 

 

Створення одного туристичного бюро

Наявні дрібні підприємці, але не мають достатнього рівня для задоволення потреб туристів

Туристичне бюро відсутнє

Закупівля автобусів для екскурсій та виїздів на лікувальне озеро та біосферний заповідник

Відкриття бюро та розробка маршрутів, популяризація кластеру

-

Розроблені маршрути екскурсій, створено екскурсійне бюро

близько 50 робочих місць в реабілітаційному центрі, близько 40 робочих місць грязе-бальнеологічного відділення у с. Павлівка, 10 – екскурсійному бюро та збільшення кількості дрібних підприємців

Cтворено туристине бюро для двох громад

 

 

Відкриття  двох туристично-інвестиційних майданчиків в Асканії та Григорівка

 

Відкриття реабілітаційного центру в смт. Асканія-Нова, лікувально-оздоровчого грязе-бальнеологічного відділення с. Павлівка

В громадах діють стихійні ринки (такі, як "Сувенір")

В громадах є будівлі під оздоровчі заклади

Закупівля обладнання та меблів для оздоровчих закладів.

 

 

-

-

Проведені ремонтні роботи в оздоровчих закладах. Отримані ліцензії та дозволи на діяльність. 

Побудовано два туристично-інвестиційних майданчика

 

 

Фінансова сталість

подальше утримання та розвиток буде здійснюватися за рахунок коштів (бюджету) установ (учасників кластеру). Проект передбачає можливість розвитку всіх об’єднаних учасників кластера на засадах самоокупності та самофінансування. Збільшуються надходження до місцевих бюджетів. Реєстрація офіційних робочих місць  (як найманих працівників: працівники реабілітаційного центру та бюро) чи реєстрація  підприємців  - позитивно позначиться на формуванні й розвитку джерел надходжень до місцевого бюджету.

Інстуційна сталість

Інституційна сталість – запропонована система організації туристичної діяльності через кластерну систему з урахуванням зазначених вище фінансових джерел має можливість продовжувати діяльність після закінчення проекту.

Політична сталість

реалізація проекту призведе до зростання довіри до влади, покращить моральну атмосферу у громаді, зміцнить впевненість у завтрашньому дні.

      Реальність проекту полягає у наявності ресурсів, попиту на даний вид послуг.

Інновація

Інновація полягає у тому, що подібного центру з використанням таких природних ресурсів, як лікувальні властивості Лемурійського озера та молока канни, в Європі аналогів не має, крім Ізраїлю. Але ці послуги мають широке коло аудиторії у нас в Україні. Для розвитку кластеру буде задіяна Інтернет-реклама, електронні системи бронювання в готелях та в плануванні екскурсій.

        Мультиплікативність досвіду:

        Досвід ефективної реалізації Проекта буде поширений на інші територіальні громади та шляхи вирішення нагальних проблем буде поширений також, через опублікування інформації в місцевій газеті «Голос Таврії» та на сайті селищної ради «Громада Асканія-Нова».

ПЛАН ГРАФІК
Період виконання Захід Джерела фінансування (тис. грн.)
Передбачено ДФРР Передбачено місцевим бюджетом Передбачено з партнерських коштів
2018 Місяць 1 Укладання угод з усіма суб`єктами кластеру. 0 0 0
2018 Місяць 2 Оголошення тендерної процедури по закупівлі обладнання, меблів та автобусів для реабілітаційного центру в смт. Асканія-Нова, лікувально-оздоровчого грязе-бальнеологічного центру в с. Павлівка, туристично-інвестиційних майданчиків в с. Григорівка та Аскані 0 0 0
2018 Місяць 2 Укладання угод на поставку обладнання, меблів та автобусів 3694.04 410.4492 0
2018 Місяць 4 Підготовка та затвердження всіх туристичних маршрутів. 0 0 0
2018 Місяць 4 Взяття обладнання, меблів та автобусів на баланс коммунального закладу «АЗПСМ», комунального закладу «Григорівська АЗПСМ». 0 0 0
2018 Місяць 5 Проведення рекламної кампанії та урочисте відкриття кластеру. 0 0 0
2019 Місяць 1 Ремонт та отримання ліцензій на роботу реабілітаційного центру в смт. Асканія-Нова, лікувально-оздоровчого грязе-бальнеологічного відділення с. Павлівка, екскурсійного бюро, туристично-інвестиційних майданчиків в с. Григорівка та Асканія-Нова. 4320 480 0
2019 Місяць 3 Будівництво туристично-інвестиційних майданчиків в с. Григорівка та Асканія-Нова. 2100 233.37 0
2019 Місяць 5 Проведення рекламної кампанії та урочисте туристичних майданчиків та оздаровчих закладів. 0 0 0
БЮДЖЕТ ПРОЕКТУ
Загальний бюджет проекту БЮДЖЕТНА ФОРМА 1
Найменування заходу Загальна вартість Джерела фінансування (тис. грн.)
ДФРР бюджет Місцевий бюджет Кошти партнерів
1. Ремонт будівлі реабілітаційного центру в смт. Асканія-Нова 2500 0 0 0
2. Закупівля обладнання для реабілітаційного центру в смт. Асканія-Нова 545.554 490.9986 54.5554 0
3. Закупівля меблів для реабілітаційного центру в смт. Асканія-Нова 275.909 248.3181 27.5909 0
4. Ремонт будівлі лікувально-оздоровчого грязе-бальнеологічного центру в с. Павлівка 2300 0 0 0
5. Закупівля обладнання для лікувально-оздоровчого грязе-бальнеологічного центру в с. Павлівка 545.554 490.9986 54.5554 0
6. Закупівля меблів для лікувально-оздоровчого грязе-бальнеологічного центру в с. Павлівка 275.909 248.3181 27.5909 0
7. Курсова підготовка експедиторів та екскурсоводів 50 0 0 50
8. Закупівля автобуса для реабілітаційного центру (для поїздок на гейзери та Лемурійське озеро) 1230.7793 1107.701 123.0783 0
9. Закупівля автобуса для лікувально-оздоровчого грязе-бальнеологічного центру в с. Павлівка (для поїздок у Біосферний заповідник «Асканія-Нова» 1230.7793 1107.701 123.0783 0
10. Будівництво туристично-інвестиційного майданчика в Асканії-Нова 1000 0 0 0
11. Будівництво туристично-інвестиційного майданчика в с. Григорівка 1333.73 0 0 0
Розклад бюджету за статтями видатків БЮДЖЕТНА ФОРМА 2
Найменування заходу Загальна вартість Джерела фінансування (тис. грн.)
ДФРР бюджет Місцевий бюджет Кошти партнерів
тис. грн. % тис. грн. % тис. грн. %
1. Видатки споживання:
2. Видатки розвитку: 11288.2226 3694.0433999999996 99.99999999999999 410.4492 99.99999999999999 50 100
Закупівля меблів для реабілітаційного центру в смт. Асканія-Нова 275.909 248.3181 6.72 27.5909 6.72 0 0
Ремонт будівлі лікувально-оздоровчого грязе-бальнеологічного центру в с. Павлівка 2300 0 0 0 0 0 0
Ремонт будівлі реабілітаційного центру в смт. Асканія-Нова 2500 0 0 0 0 0 0
Закупівля обладнання для реабілітаційного центру в смт. Асканія-Нова 545.554 490.9986 13.29 54.5554 13.29 0 0
Закупівля обладнання для лікувально-оздоровчого грязе-бальнеологічного центру в с. Павлівка 545.554 490.9986 13.29 54.5554 13.29 0 0
Закупівля меблів для лікувально-оздоровчого грязе-бальнеологічного центру в с. Павлівка 275.909 248.3181 6.72 27.5909 6.72 0 0
Курсова підготовка експедиторів та екскурсоводів 50 0 0 0 0 50 100
Закупівля автобуса для реабілітаційного центру (для поїздок на гейзери та Лемурійське озеро) 1230.7833 1107.705 29.99 123.0783 29.99 0 0
Закупівля автобуса для лікувально-оздоровчого грязе-бальнеологічного центру в с. Павлівка (для поїздок у Біосферний заповідник «Асканія-Нова» 1230.7833 1107.705 29.99 123.0783 29.99 0 0
Будівництво туристично-інвестиційного майданчика в Асканії-Нова 1000 0 0 0 0 0 0
Будівництво туристично-інвестиційного майданчика в с. Григорівка 1333.73 0 0 0 0 0 0
Очікувані джерела фінансування БЮДЖЕТНА ФОРМА 3
Джерела фінансування Сума (тис. грн.) % загальної вартості
ДФРР 10064.4034 89.16
Бюджет заявника 1173.8192 10.4
Бюджет партнерів 50 0.44
ПАРТНЕРИ
Інформація про партнерські організації
Партнер
Повна назва Григорівська сільська рада Присиваської ОТГ
Організаційно-правова форма установи Орган виконавчої влади
Поштова адреса с. Григорівка, вул. Пушкіна, 20
Контактна особа Кліщевський Сергій Олександрович
Телефон/факс 0965713784 / -
Адреса електронної пошти silradag@meta.ua
Кількість штатних співробітників (постійних та тимчасових) 44
Роль у підготовці проекту Співфінаннсування та співпраця у наданні послуг лікувально-оздоровчого грязе-бальнеологічного центру в с. Павлівка
Завдання, які покладені на організацію-партнера в реалізації проекту Закупка, установка обладнання, автобуса, тимчасових споруд та звітування про їх використання. Організація та реалізація проекта
Інформація про заявника
ПІБ керівника органуСвінціцький Віталій Казимирович
Назва посадиголова Асканія-Нова селищної ради
Поштова адреса75230, Херсонська область, смт Асканія-Нова, вул. Соборна, 28
Телефон та мобільний095 197 87 12
Факс
E-mailaskan-rada@chapl.gov.ua
Інформація про керівника проекту
ПІБ керівника проектуБойко Рита Миколаївна
Місце роботиАсканія-Нова селищна рада
Назва посадиМенеджер з гуманітарних та проектних питань
Звання-
Адреса для листування з керівником проекту75230, Херсонська область, смт Асканія-Нова, вул. Соборна, 28
Телефон та мобільний0669087175
Факс-
E-mailbojko.margo2011@gmail.com
;