Будівництво приміщення музею в рамках реалізації проекту «Lemko S.V.I.T.» на території музейного комплексу «Лемківське село» за адресою урочище Лемківська Ватра 1, в м. Монастириська, Тернопільської області

Анотація проекту

На сьогоднішній день гостро постає питання ідентифікації українських груп населення, виселених із своїх історичних регіонів. Лемки - унікальна етнографічна група українських горян, яка проживала на території сучасних Польщі, Словаччини та України. В результаті злочинної переселенської акції, проведеної комуністичними режимами Польщі та СССР у 1944-1946 роках,  сотні тисяч лемків-автохтонів були насильницьки виселені з прадідівських етнічних земель, що перебували тоді під владою Польщі, в УРСР. На Україну було виселено близько 500 тис.чоловік.

      Лемки, як етнографічна група, мають свою говірку, духовну та матеріальну культуру. Лемки в порівнянні з іншими етнічними групами українських горян більше прив’язані до своїх гір, традиційних форм життя і церкви та відпірні на зовнішні впливи. Це і в значній мірі зберегло їх від денаціоналізації. Культура  лемків вирізняється своєрідним  фольклором.   На Лемківщині народилась ціла когорта видатних людей, церковних і громадських діячів, науковців, письменників, художників і музикантів, артистів і співаків: митрополит Йосиф Сембратович, кардинал Сильвестр Сембратович, єпископи: Т.Полянський, Ю.Пелеша, Й.Коциловський,  письменники Володимир Хиляк, Франц Коковський, Юрій Тарнович, поет Богдан Антонич, композитор Михайло Вербицький, лемківський різьбяр Михайло Орисик, вчені Володимир Кубійович та Михайло Грушевський, народні артисти України сестри Марія, Ніна і Даниїла Байко.

      Щороку на території музейного комплексу проводиться Всеукраїнський  фестиваль лемківської культури «Дзвони Лемківщини»(у серпні 2017 року відбувся ХХІ фестиваль, який відвідало близько 30 тисяч гостей), що свідчить про  зацікавленість лемківської громади  у збереженні своєї культури .

     Музейний комплекс «Лемківське село»- єдиний музей в Україні, в якому зосереджено найбільшу збірку пам`яток історії, мистецтва і побуту депортованих лемків - понад 3 тис. експонатів, і вкрай необхідно зберегти  ці надбання, котрі лемки привезли з собою з рідних земель.

      Найголовнішою проблемою, котру треба вирішити,  є відсутність власного приміщення. Музей працює в орендованому пристосованому приміщенні, де немає змоги дотримуватися вимог, котрі ставляться до зберігання музейних експонатів,  тому стоїть нагальне питання будівництва нового сучасного музейного приміщення, котре у комплексі з автентичним лемківським селом та сценою утворить музейний комплекс - сучасний європейський скансен.

    Багатофункціональність та інноваційність комплексу буде спрямована на прийом не тільки нащадків Лемківщини,а й для заохочення до відвідування людей з різних регіонів України та  з-за кордону.

 Різноманітність послуг які зможе надавати музей підходитимуть для людей різної вікової категорії: екскурсійне обслуговування, проведення педагогічних семінарів на історичну та культурно – етнографічну тематику, майстер-класів лемківських ремесел, перегляд відеоматеріалів та фільмів, проведення  дитячих таборів «Лемківські маринді» у канікулярний період, відтворення та проведення

Фотозвіт про виконання проекту
09.04.2020 стан реалізації на квітень 2020 року
09.04.2020 стан реалізації на квітень 2020 року
23.12.2019 Стан реалізації грудень 2019
13.09.2019 До початку реалізації проекту
Додаткизведений кошторис
експертиза
наказ про затвердження