Біоенергетична кооперація сільських громад на прикладі Северинівської та Чернятинської сільських рад

Анотація проекту

Сьогодні Україна переживає складні часи енергетичної кризи. Основним джерелом опалення та ресурсом теплопостачання являється природній газ. За останні роки ціни на нього зростали і через залежність від даної сировини нашу країну постійно шантажували. На сьогодні газу українського виробництва у кращому випадку може вистачити тільки на потреби обслуговування ЖКГ. Залишається тривожною ситуація із забезпеченням палива районних центрів, сіл. Більшість шкіл, дитячих садочків, будівель сільських рад, ФАПів залишаються застарілими, такими на які потрібна велика кількість витрат тепла, щоб забезпечити нормальний мікроклімат в середині приміщення. І саме в цей момент необхідно задуматись, проаналізувати ситуацію, зробити план необхідних дій для підтримки місцевих громад, та негайно діяти.

Разом з тим, ми бачимо як Європа успішно крокує в напрямку заміщення традиційних джерел енергії,  на відновлювальні, доля яких повинна складати 20% до 2020 року. Також підписаний Кіотський протокол до Рамкової конвенції ООН зі змін клімату, котрий стимулює скорочення викидів СО2 в атмосферу. В країнах Європи активно впроваджується політика переходу до відновлювальних джерел енергії, надзвичайно популярним, при цьому, є створення енергетичних кооперативів. Досвід успішно впровадження подібних кооперативів існує в Болгарії, Англії, Німеччині, Фінляндії, Данії та інших європейських країнах.

З 2007 року громада с. Северинівки Жмеринського району реалізовує проект «Енергоефективне село» . За цей час частина об’єктів комунальної власності переведено на опалення альтернативним джерелами енергії, створено паливний двір, навчально-демонстраційний Центр енергоефективності у сільських територіях тощо. Отриманий досвід та наявна матеріально-технічна база Северинівки можуть стати основою створення біоенергетичного кооперативу по вирощуванню енергетичних рослин на непридатних для сільськогосподарських культур територіях, їх подальшу переробку та використання. До кооперативу увійдуть села двох сільських рад, основною місію кооперативу стане допомога громадам у переході на відновлювальні джерела енергії з метою забезпечення енергетичної незалежності, значного зменшення витрат на опалення, як окремих споживачів, так і цілих громад.