Капітальний ремонт бутобетонних опор мосту, що розташований на р.Случ в межах с.Курчиця Новоград-Волинського району Житомирської області

Анотація проекту

1.     Анотація проекту.

Назва проекту: Капітальний ремонт бутобетонних опор мосту, що розташований на р.Случ у межах с.Курчиця Новоград-Волинського району Житомирської області

  1. Детальний опис проекту.
    1. Опис проблеми, на розв'язання якої спрямований проект.

Основна проблема – відсутність нормальних умов життєдіяльності мешканців с. Курчиця Чижівської об’єднаної територіальної громади (в т.ч. - затрудненість доступу мешканців громади до медичних, освітніх, адміністративних та ін.послуг) через  аварійний стан мосту через р.Случ в с. Курчиця.

Детальний опис проблеми:

Село Курчиця є одним із сіл, яке входить до Чижівської об’єднаної територіальної громади та розташоване у Новоград-Волинському районі Житомирської області. В селі Курчиця станом на 01.01.2017 року проживає 484 мешканці. Через село проходить річка Случ, яка ділить село на два береги. Сільська рада, школа, дитячий садочок, магазин, поштове відділення, ФАП тощо сконцентровані по одній стороні річки Случ, в той час, як в другій половині села подібні інституції взагалі відсутні. З’єднануються дві частини села мостом, а вірніше – бетонними плитами, які являють собою щось схоже на мостову інфраструктуру. Даний міст через р. Случ вже багато років перебуває у аварійному стані (це підтверджено відповідними технічними документами), що завдає значних проблем мешканцям громади села, унеможливлює їх нормальну життєдіяльність, не дозволяє селу розвиватися та гальмує розвиток усієї Чижівської об’єднаної територіальної громади.

Для підтвердження вищевказаного наводимо наступні факти:

По-перше, у весняний та зимовий періоди в селі на річці періодично відбуваються паводки. Вони призводять до того, що половина мешканців Курчиці зовсім відрізана від цивілізації та від можливості дістатися до навчальних закладів, медичної установи, магазину тощо. Якщо рівень води у річці Случ піднімається на 1 метр, це унеможливлює рух через міст, спричиняючи його підтоплення.

По-друге, в с.Курчиця є нова двоповерхова школа І-ІІ ступенів з водопостачанням та водовідведенням, яка станом на 01.11.2017 року налічує всього 26 (!) дітей та 9-ть класів. Адміністрація та вчителі школи – 13 осіб. Щорічно на утримання школи із державного бюджету надходить фінансування у сумі 1 млн. 160 тис. грн. За 5 км від цієї школи в селі Курчицька Гута знаходиться ще одна старенька школа (повоєнна будівля), де навчається 49 дітей. На разі перед Чижівською ОТГ стоїть проблемне питання щодо оптимізації шкіл, шляхом їх об’єднання. Але провести таку оптимізацію можна лише у разі приведення у відповідність до вимог технічної безпеки міст через р. Случ, що в селі Курчиця. Є можливість підвезення дітей шкільним автобусом, але зробити таке підвезення без реконструкції мосту неможливо. Оскільки жодна із відповідальних інстанцій, в тому числі Національне управління патрульної поліції у Житомирській області, не дасть дозвіл на те, аби прокласти маршрут через аварійний міст, бо це поставить під загрозу життя людей.

По-третє, у Чижівській ОТГ є проблема автобусного сполучення населених пунктів у громаді. У разі реконструкції мосту можна було б запустити кільцевий автобусний рейс, тим самим зєднати 9-12-ть сіл із 16-ти, які є у Чижівській громаді (пропонований кільцевий рейс через Чижівську ОТГ сполученням: м.Новоград-Волинський – с.Торощанка – с.Красилівка – с.Морозівка – с.Михіївка – с.Курчиця – с.Курчицька Гута – с.Ходурки – с.Мала Цвіля – с.Берегове – с.Вірівка – с.Вербівка – с.Чижівка – м.Новоград Волинський.  

По-четверте, село Курчиця знаходиться на стикові трьох основних лісгоспів: Городницький, Новоград-Волинський та Лісгосп АПК. У Чижівській ОТГ зареєстровано та працює ряд бюджетоутворюючих підприємств. Мешканці громади могли б працювати на цих підприємствах, але через відсутність нормального автобусного сполучення, це є неможливим.

По-п’яте, вже є потенційні інвестори, які зацікавлені розвивати в селі підприємницьку діяльність с/г спрямування, зокрема, вирощування лохини (а це додатково мінімум 10 робочих місць); є можливість встановити ще одну ГЕС в Чижівській громаді, із розміщенням в с.Курчиця (додатково ще до 10-15 робочих місць). На заваді цьому стоять аварійний стан мосту та греблі.

Відповідно до технічного акту приймання-здавання науково-технічної продукції з госпдогоовру №446 від 20.05.2016 р., технічного звіту з обстеження та оцінки технічного стану моста через р.Случ в с.Курчиця Новоград-Волинського району Житомирської області, фахівцями Національного університету “Львівська політехніка” за результатами обстеження греблі та розташованих в її межах водопропускних мостів були надані наступні висновки та рекомендації:

  1. Власник гідротехнічних споруд, в першу чергу, повинен визначитися з їх перспективним функціональним призначенням і відповідно до нього розробити технічне завдання на розробку проектно-кошторисної документації з реконструкції ідобудови греблі і водопропускних мостів (нарощування і формування профілю греблі з задним ухилом верхового і низового укосів та їх протихвильове укріплення, необхідності регулювання рівня води у верхньому б’єфі, забезпечення нормованих експлуатаційних показників мостів: пропускної здатності, вантажопідйомності, безпеки та комфортності руху та ін.).
  2. На даний час експлуатаційний стан гідротехнічних споруд за класифікаційними ознаками нормативних документів оцінюється, як наступний:

- греблі: стан ІІІ - непридатний до нормальної експлуатації;

- водопропускних мостів: стан 5 - непрацездатний.

  1. Габарит по ширині їздового полотна греблі і мостів не відповідає вимогам чинних норм.
  2. З метою уникнення аварійної ситуації на мосту необхідно розглянути питання закриття руху, а при неможливості закриття необхідно обмежити рух транспортних засобів за вагою, швидкістю та габаритними параметрами, тобто виконати умови настання експуатаційного стану 4. Для покращення орієнтації водіїв та уникнення ДТП на вузьких мостах при під’їзді до них необхідно встановити відповідні дорожні знаки.
  3. При розробці робочого проекту реконструкції греблі і мостів-водопропусків у проектно-кошторисній документації необхідно передбачити ряд проектних рішень, пов’язаних із забезпеченням нормальних умов експлуатациі реконструйованих споруд. Серед них: нарощування гребеня і зміцнення тіла греблі для недопущення переливання води через гребінь, розширення до необхідного за вимогами ДБН габариту і збільшення отворів існуючіх мостів-водопропусків шляхом їх піднімання для пропуску повеневих вод. Можливо влаштування в тілі греблі додаткових прорізів для збільшення загального отвору водопропусків. Можливе також влаштування водопропусків з регулюванням рівня води у водосховищі і влаштуванням відповідних регуляційних споруд. На період виконання робіт з реконструкції греблі і існуючих мостів для забезпечення функціонування дороги в населеному пункті необхідно передбачити будівництво тимчасового моста або облаштування переправи через річку іншого типу.

Пропонований проект передбачає приведення у відповідний технічний стан мосту через річку Случ у с.Курчиця. Реалізація даного проекту створить передумови не лише для нормальної життєдіяльності мешканців громади, забепечить комфортне сполучення правого та лівого берегів села, але стимулюватиме економічний розвиток Чижівської ОТГ.